B12 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

0

B12 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretimini sağlayan vitamindir. Bunun yanı sıra sinir hücrelerinin korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca DNA’mızın (kalıtsal özelliklerimizi taşıyan birim)  üretilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu görevleri göz önüne alındığında B12 eksikliği için vücudumuz için büyük sorun teşkil etmektedir.

B12 vitamini vücut tarafından üretilmeyen ve dışarıdan hazır olarak alınan bir vitamindir. Bu nedenle B12 vitamini eksikliği ya vitaminin yeteri kadar alınamamasından ya da B12 vitamininin emilimindeki sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca B12 vitamini, suda çözünebilen bir vitamindir. Dolayısıyla fazla alınması durumunda, idrar yolu ile vücut dışına atılmaktadır.

B12 Eksikliği Sonucu Ortaya Çıkan Sorunlar Nelerdir?

B12 vitamin eksikliğinde kırmızı kan hücreleri eksikliğinden kaynaklı anemi meydana gelebilir. Bunun haricinde sinir sisteminin güçlenmesi sağlanamayacağından yorgunluk, güçsüzlük, dengede kayıp ve uzuvlarda karıncalanmaya sebebiyet verebilir.

B12 vitamin eksikliğinin ortaya çıkmasında da birçok durum etkendir. Aşırı alkol kullanımı, bağırsaklarınızda sindirimi etkileyen zararlı organizmaların artışı, kullanılan ilaçların B12 emilimini azaltması, ameliyat sonrası mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan hastalıklar, yetersiz beslenme vs. gibi nedenler sebebiyle B12 vitamini eksikliği meydana gelmektedir.

B12 Vitamininin Bulunduğu Besinler Nelerdir?

B12 vitamini genellikle hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Deniz ürünlerinden;  balık yumurtası, ahtapot, ton balığı, uskumru, somon balığı, sardalye gibi ürünlerde yüksek oranda B12 vitamini bulunmaktadır.

Ülkemizde besin ürünü olarak kullanımı çok az olsa da ahtapot, B12 vitamini kaynağı bakımından oldukça zengindir. Yalnızca 15 gram ahtapot ile günlük B12 vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Ayrıca 30 gram uskumru ya da somon balığı, 50 gram ton balığı ve ya 60 gram sardalye günlük B12 vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Bunların haricinde içerisinde B12 vitamini bulunan vitaminler şu şekildedir:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Her türlü sakatat
  • Tavuk eti
  • Geyik eti
  • Midye ve karides
  • Sığır eti
  • Kuzu eti

Bu ürünlerin haricinde doğal gıdalar kullanılarak üretilen ve içerisinde B12 vitamini bulunan ek besin gıdalarından da bu vitamini almanız mümkündür. Günümüzde birçok bitkisel ya da hayvansal doğal besinler kullanılarak üretilen B12 gıdaları bulunmaktadır. Doktorunuza danışıp tahlil yaptırarak, size önerilen B12 besinini, önerilen periyotlar ile kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.