1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu

Konu: Romatizmal Problemler, Kireçlenme ve Çözüm Yolları

 1. #1
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1

  Standart Romatizmal Problemler, Kireçlenme ve Çözüm Yolları

  Romatizma:  Umumiyetle eklem kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklara romatizma denir. romatizma ağrıları vücudun her tarafında görülebilir. Halk arasında romatizma ağrılarına yel denir. Şişmanlık hormon dengesizliği karaciğer yetersizliği beslenme dengesizliği mide ve bağırsak bozuklukları çürük dişler sinüzit bademcik iltihapları ve yaşlılık romatizmayı hazırlayan nedenlerin başında gelir.


  Ayrıca soğuk ve rutubet de çok önemli rol oynar. romatizmalı yerlerde ağrı yanma veya üşütme ve şişlikler görülür. Ağrı bazen dayanılmaz dereceye varır. Hareket etmekte de güçlük çekilir. Tedavi edilmezse kalp kapağı hastalığı veya bir başka hastalığa neden olur.

  Kireçlenme:

  Kireçlenme veya artrit diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının bozulması ve eklemin fonksiyonlarının bozulmasıdır. Kireçlenmelerde kıkırdakla beraber menisküslerde yırtıklar kemik çıkıntıların oluşumu da genellikle birlikte olur. Kireçlenen dizde ağrı başlar. Zaman içinde eklem hareketleri kısıtlanır ve kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar.

  Kireçlenmede hastalar öncelikle ağrıdan yakınırlar. Ağrı başlangıçta uzun ayakta kalındığında yürüyüş sonrası başlar dinlenince ve basit ağrı kesicilerle geçer. Zamanla ağrı daha kısa aktivitelerle başlar ve daha uzun sürer. Basit ağrı kesiciler etki etmemeye başlar. Daha da ilerleyince ağrı sürekli bir hal alır ve hiçbir ilaç ile kontrol edilemez. Ağrıyla birlikte hastaların hayat standartı düşmeye başlar. Hastalar önce uzun yürüyüşler gibi aktivitelerini azaltır. Zamanla hastalar alışveriş dost ziyaretlerini yaparken zorlanmaya başlar. En ileri dönemlerde hastalar zorunlu ihtiyaçlarını bile güçlükle giderirler.

  Dizde kireçlenme diz kapağı kemiğinin altına veya ana eklemde (uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki eklem) veya her ikisinde de olabilir. Diz kapağı altındaki kireçlenmeleri belirgin hastalar düz yolda yürürken yakınmalar nispeten daha az iken merdivenlerde oturup- çömelip kalkarken belirgindir. Ana eklem sorunlarında ağrı ayakta kalındığında ve yürüyüş sırasında belirgindir.

  Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır. Yakınmalar zaman zaman azalır veya geçerse de yıllar içinde problemler artacaktır.

  Kireçlenme tanısı doktorunuz tarafından anlattıklarınız ayakta çekilen diz röntgenleri diz kapağı röntgenleri ile konulur. Başlangıç dönemlerindeki kireçlenmelerde MR incelemeler de yararlıdır. Şunu asla unutmamak gerekir; hastaların şikayetleriyle röntgen bulguları her zaman uyuşmayabilir. Bazen röntgenleri çok kötü olan hastaların ağrıları az iken çok şiddetli ağrıları olan hastalarda röntgenler nispeten iyi olabilir.

  Romatizmal Rahatsızlıklarda Geleneksel Çözüm Yolları:  GLUCOSAMİNE Glukozamin Sülfat: Eklemler damarların bazal membranı gibi yerlerde kartilaj dokusunun yapımı için gereklidir. Antienflammatuar eklem koruyucudur ve artrit bursit gibi eklem hastalıklarını iyileştirir. Günlük yiyeceklerimizde yeterli miktarda bulunmaz. Gıda takviyesi olarak karides ve istiridye gibi deniz ürünlerinin kabuklarından üretilir. Genellikle Kondroitin Sülfat`la kombine olarak kullanılır.

  CHONDROİTİN Kondroitin Sülfat: Eklem kartilajının ana yapısını oluşturan aminoglikandır. Eklemler damarların bazal membranı gibi yerlerde kıkırdak dokusunun yapımı için gereklidir artrit bursit gibi eklem hastalıklarında yararlıdır antihiperlipoproteinemiktir. Glukosamin ve kondroitin sülfat insan vücudunda konnektif dokuda ve eklem kartilajlarında doğal olarak bulunurlar. Chondroitin ağrı kesicilerden daha etkili bir muhteviyata sahiptir.  Formülündeki bir diğer özel öğe olan MSMdir. Bu madde vücut sağlığı için temel olan sayısız biyokimyasal işlemde kullanılan sülfürü depolar. Sülfür özellikle bağ dokularının korunmasında son derece kritik önem taşır. Artirit hastalığı olan kişilerde sülfür miktarı normalin yaklaşık üçte biri kadardır. MSM desteği eklemlerde hareket kabiliyetini arttırır şişkinliği ve sıvı kaybını azaltır. Artirite bağlı ağrıyı azaltır dolaşımı düzenler ve kıkırdak dejenerasyonunu engeller.  Zencefildeki en aktif bileşenler gingeroller olarak tanımlanmaktadır. Bunlar aynı zamanda zencefil kökünde mevcut en aromatik maddelerdir. Zencefil osteoartrit ile ilişkilendirilen ağrı ve enflamasyonlara sebebiyet veren maddeleri engeller.

  ASCORBİC ACİD (C VİTAMİNİ DOĞAL FORMÜLÜ): C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Vücut tarafından üretilmez ve vücutta depolanmaz. C vitamini güçlü antioksidan etkisi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini kemik diş ve kıkırdak sağlığının korunmasını sağlar. Soğuk algınlığı nezle grip gibi hastalıklara karşı etkilidir. Ciltteki çatlakları azaltır yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Özellikle ilaç alkol ve sigara kullanımı durumunda vücudun C vitamini ihtiyacı daha da arttığından bu durumlarda C vitamini takviyesi gerekmektedir.

  Şekil 1- normal diz Şekil 2- kireçlenmiş diz
  Konu ile ilgili 0.533 335 71 74 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
  Konu bolsifa tarafından (12-25-2012 Saat 08:35 PM ) değiştirilmiştir.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

   

Benzer Konular

 1. Kabızlık Sorununa Çözüm Yolları
  By derşan in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-23-2009, 11:23 AM
 2. Çocuğunuzun Korkuları ve Çözüm Yolları
  By hilmi in forum Çocuk Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-10-2009, 01:42 PM
 3. Romatizmal ateş romatizmal kalp hastalığı
  By doctorx in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-27-2009, 04:26 PM
 4. çocuklarda inat ve çözüm yolları
  By doctorx in forum Kadın Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-17-2009, 12:24 PM

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
 • Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
 • Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
 • Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.
 •  
[Gizlilik Bildirimi]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56