Göz kusurlarının tedavisinde ağrısız kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan lazer teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Öyle ki 16 yıl önce tanıştığımız lazer cerrahisi sayesinde dünyada milyonlarca insan gözlüklerinden kurtuldu. Ancak tıp dünyasında yerini alan kolay ve bir o kadar da ciddi bir operasyon olan lazer cerrahisi ilgili hastalardan gelen sorular yıllardır hiç değişmedi. "Ameliyat nasıl yapılır?" "Tedavi kalıcı mıdır?" gibi konular hala insanları düşündüren sorular arasında…
Lazer operasyonu Miyop-hipermetrop-astigmat gibi kırma kusurları olan birçok hastaya uzun yıllardır büyük rahatlıklar getiriyor. 1990’lı yıllardan beri alınan başarılı sonuçlar ile Avrupa’nın lazer cerrahi merkezi haline gelen Türkiye’de her geçen gün gelişen lazer teknikleri göz hastalıklarının tedavisinde yoğun olarak kullanılıyor. Göz kusuru olan birçok kişi sosyal hayatların kısıtlayacak gözlük ve kontakt lens kullanımından kurtulmak için bu yöntemi tercih ediyor.

Ameliyat Öncesi Tüm Detayları Öğrenin

Şimdiye kadar 50 binden fazla göze lazer ameliyatı uygulayan Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener lazer ameliyatlarının yaygın ve benimsenmiş bir tedavi olmasına rağmen hala kafalarda sorular oluşturduğunu vurguluyor. Lasik lasek Femtosecond lazer (keratom denilen bıçak sistemi kullanılmadan) gibi birçok çeşidi olan lazer tekniklerinin yıllar içinde oldukça basit ve kolay operasyonlar gibi gösterilmesine rağmen son derece ciddi ameliyatlar olduğunu da belirten Şener “Bu yaygın tedavi yönteminin gerektirdikleri sonuçları ve uygulanma yöntemi birçok kişi tarafından biliniyor. Ancak bazı hastalar bu operasyonlardan hala tedirgin oluyor. Bence de birçok merkez tarafından basit bir teknik olarak gösterilmesine rağmen lazer bir ameliyattır. Ve o yüzden hastaların bu tekniği uygulamadan önce kafalarındaki her türlü sorunun cevaplarını almaları gerekir. Yıllardır yurt dışında da lazer ameliyatları yapıyorum ve oradaki hastalar ameliyata girmeden bütün detayı ile her şeyi biliyor. Oysa Türkiye’de 16 yıldır bu teknik uygulanmasına rağmen ameliyat olan hastalar dahi soruların birçoğunun cevabını bilmiyor. Önemli olan bu operasyona karar vermiş olan kişilerin bu soruları cevaplarını da bilerek bize başvurmaları.” şeklinde konuştu. Göze lazer operasyonu ile ilgili en sık karşılaştıkları soruların operasyonun süresi uygulama şekli ve kalıcı olup olmadığı gibi konular olduğunu belirten Şener ileri teknoloji ile ameliyat olunmasına rağmen yine de tıp bilimi olarak gözün iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

- Lazer ameliyatı nasıl yapılır?

Operasyon öncesi lokal veya genel anestezi verilmez gözler iğne ile değil damla ile uyuşturulur. İki göz için operasyon süre uygulanan yönteme göre 5 ile 10 dakika arasında değişir. Operasyon boyunca hasta ağrı acı duymaz ancak gözüne dokunulduğunu hisseder. Operasyon sonrası hasta taburcu edilir. Hastanede yatması gerekmez.

- Kimler lazer tedavisi olabilir?

18 yaşından tercihen 21 yaşından büyük gözlerinde miyop hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan ancak yapılacak muayene ve tetkikler sonucu doktorun uygun gördüğü kişiler bu tedaviyi olabilir.

- Kimlere lazer uygulanmıyor?

Lazer tekniği uygulanması düşünülen kişinin korneası inceyse gözyaşı aşırı kuruysa gözün arka tarafında diyabete ya da başka bir nedene ait kontrol edilemez bir retina problemi varsa kontrol edilemeyen bir romatizmal hastalık diyabet gibi bir takım hormonal hastalıklar söz konusuysa ya da hasta hamilelik döneminde ise lazer tekniği uygulanmaz.

- Operasyon sonrası neler yapılabilir?

24 saat sonra işinizin başına dönebilir kontrol sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa duş alabilirsiniz. Ertesi gün yapılacak kontrolden sonra araba kullanabilir makyaj yapabilirsiniz. 1 hafta sonra yüzebilir ve 3 hafta sonra da dalabilirsiniz.

- Lazer de başarı şansı nedir?

Gözlüğü ve kontakt lensi atma olarak adlandırılan lazer ameliyatlarında sınırlar değişiyor. Teorik olarak sınırlar 13–14 dereceye kadar miyoplar. 6–7–8 dereceye kadar da hipermetrop ve astigmatlar. Ama pratikte böyle uygulamıyoruz. 8–9 derecenin üzerinde miyoplara 5–6 derecenin üzerindeki hipermetroplara pek lazer tavsiye etmiyorum.

- Geri dönüşüm var mı? Birkaç yıl sonra göz eski numarasına döner mi?

Eski dereceye gelmez ama ilk 3 ayın sonunda 1 yıla kadar olan süre içinde numaranın yüzde 10'u ile yüzde 30'u geri kazanılabilir tekrar. Bunun tabi ki sebepleri arasında yüksek numarayı yapmak uygun olmayan göze yapmak gibi etkenler var. Ama çok doğru seçilmiş bir gözde beklenilenin dışında bir geri geliş çok nadir rastlanan bir durumdur.

- Operasyon ne kadar sürüyor ve ameliyat sonrası ağrı oluyor mu?

Hastanın odaya girip çıkması 9–10 dakika kadar sürüyor. Ameliyat sonrası 2–3 saat süren hafif batma ve sulanma şikâyeti olabilir. Hasta gözünü 2–3 saat kapatıp istirahat ederse bu sürenin sonunda artık rahatsızlık duymaz.

Lazer Gerçekleri

• Kontakt lens kullanıcıları muayeneye gelmeden önce yumuşak kontakt lens ise en az 2–7 gün sert ve yarı sert kontakt lens ise en az 2-3 hafta önceden lens kullanmayı bırakmalıdır.
• Lazer tedavisi olmak gözde ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek herhangi bir hastalığın örneğin katarakt tedavisine engel teşkil etmez.
• Gözde kayma problemi varsa kontakt lens veya gözlük takıldıktan sonra tedavi ile kayma da düzelebilir.
• Lazer tedavisi göz tembelliğini tedavi etmez.