Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmayı kim istemez ki? Ancak bunun için sadece istek yetmiyor bir şeyler de yapmak gerekiyor. Diş Hekimi Mehmet Kazandı farkında olmadan yaptığımız hatalardan kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabileceğimizi belirtiyor. İşte dişlerin çürümesine neden olan 9 etken:

1- Sürekli kahve molası: Gün boyu kahve çay içme ve atıştırma alışkanlığı ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.
2- Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.
3- Diş ipinin önemi: Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.
4- Diş fırçalama: Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.
5- Tatlı tüketimi: Yemek dışında tüketilen tatlı tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.
6- Su ihtiyacı: Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.
7- Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arınıdırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.
8- Meyve ve sebze tüketimi: Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.
9- Sakız Çiğnemek: Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp ağzın temizlenmesine yardımcı olur.