YAZIN yaklaşmasıyla kendini gösteren güneşte kullanımı artan güneş gözlüklerinin doktor tavsiyesiyle kullanılması ‘sahte’ diye tanımlanan kalitesiz gözlüklerin kullanılmaması gerektiği bildirildi. Özellikle seyyar tezgahta ucuza satılan kalitesiz güneş gözlüklerinin gözde körlüğe kadar varacak rahatsızlıklara yol açabileceği vurgulandı.

Sahte güneş gözlüklerinin farklı göz hastalıklarına neden olduğunu belirten Özel Çukurova Göz Hastanesi Başhekimi Dr. Halil Aksu bir güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarını önlemesi gerektiğini önlemeyen gözlüklerin kesinlikle takılmaması gerektiğini söyledi. Özellikle yaz aylarında 18 yaşından büyüklerin gözlerini korumak için güneş gözlüğü takması gerektiğini kaydeden Aksu ozon tabakasındaki delik yüzünden ultraviyole ışınların daha fazla hissedildiğini söyledi. Gözlerini güneş ışığından korumayanların sorun yaşayacağını ancak sahte güneş gözlükleri kullananlarda daha fazla problemler olabileceğini açıklayan Dr. Aksu şöyle dedi:

“Güneş gözlüğünün takılması gereken aylar başladı. Ancak ucuz olmasından dolayı kesinlikle sahte güneş gözlükleri tercih edilmemeli. Gözlük mutlaka sertifikası olan mağazalardan alınmalı. Sahte güneş gözlükleri aldatıcı bir karanlık oluşturarak gözbebeğinin büyümesine neden oluyor. Aldatıcı karanlığın da büyüyen gözbebeği tüm ultraviyole ışınları gözün içine alır. Bu da kısa süreli kullanımda gözde kızarmaya neden olurken uzun süreli kullanımda katarakt göz bebeğine et yürümesi ve retinada yanıklara neden olabilir. Bu nedenle gözünü korumak isteyen kaliteli güneş gözlüğü takmalı ya da hiç takmamalı.”

Seyyar tezgahta 5- 10- 20 YTL gibi fiyatlarla sahte güneş gözlükleri satılırken güneşin zararlı ışınları da süzen kaliteli güneş gözlüklerinin taksitle satıldığı optik mağazalarında fiyatlar 200 YTL’den başlıyor.