Hindistan’da kızlar kürtaj kurbanı
Hindistan’da kadına karşı ayrımcılık yüzünden günde ortalama 7 bin kız çocuğu dünyaya gelme şansını yitiriyor.

AA
Güncelleme: 13:38 TSİ 15 Aralık 2006 Cuma

YENİ DELHİ - BM Çocuk Fonunun (UNICEF) “2007 Dünya Çocuklarının Durumu” adlı raporuna göre Hindistan’da çocuğun cinsiyetinin belirlendiği testten sonra kız ceninlerinin önemli bölümü kürtajla alınıyor.

UNICEF 1991 yılından beri Hindistan’da kız çocuklarının kürtajla alınmasında ciddi artış olduğunu belirterek her gün doğan 71 bin çocuktan sadece 31 bininin kız olduğunu kaydetti. BM Çocuk Fonu bunun her 1000 erkek çocuğa 882 kız çocuğunun dünyaya geldiğini gösterdiğini belirterek dünya ortalamasınınsa 954 kıza 1000 erkek çocuğu olduğunu hatırlattı.

Hindistan’da bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesi testlerine getirilen yasağa rağmen ülkenin büyük bölümünde buna uyulmadığı ailelerin erkek çocuklara kız çocuklarına göre daha çok değer verdiği vurgulandı.

Doğumdan sonra da kadınlara karşı ayrımcılığın devam ettiğini bildiren UNICEF Hindistan’da kadınlara beslenme sağlık eğitim ve annelik bakımı gibi konularda verilen hizmetin sınırlı olduğunu kaydetti.

UNICEF rakamlarına göre Hindistan’da 15-24 yaşlarındaki kadınların sadece yüzde 677’si okur yazar. Erkeklerdeyse bu oran yüzde 842. Çin’de ise aynı yaş grubundaki kadınlar için oran yüzde 985.

UNICEF kanunen yasak olmasına rağmen Hintli kadınların yüzde 45’inin 18 yaşından önce evlenmeye zorlandığını bu yüzden anne ölümlerinin yüksek olduğunu Hindistan’da hamilelikle ilgili sorunlar yüzünden her 7 dakikada bir kadının yaşamını yitirdiğini bildirdi.