Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çobanoğlu çocuklarda tansiyon ölçümlerinin periyodik olarak yapılmasıyla böbrek yetmezliği dolaşım bozuklukluğu ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların erken teşhisinin sağlanacağını söyledi.

Dr. Çobanoğlu önceki yıllarda çocuklarda tansiyon ölçümünün kimsenin aklına gelmeyen bir konu olduğunu belirterek hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklarının çocuklarda hipertansiyon görülme oranını artırdığını bildirdi.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ile Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalının çocuklarda tansiyon ölçümlerinin periyodik olarak yapılabilmesi için ortak bir proje geliştirdiğini kaydeden Dr. Çobanoğlu “Öncelikle projenin en önemli ayağı olan hekim ve yardımcı sağlık personelimize konu hakkında gereken eğitimi verdik. Ardından konu hakkında sağlık kurumlarımızda gereken teknik altyapıyı oluşturduk. Bilindiği gibi yetişkinlerin tansiyon ölçümünde kullanılan aletler çocuklara uymuyor. Bunun içinde küçük manşonlu tansiyon ölçüm aletleri alarak sağlık ocaklarımız başta olmak üzere bütün sağlık kurumlarımıza dağıttık” dedi.

Çocuklarda periyodik olarak tansiyon ölçme uygulamasının 2008 yılının ilk ayında başlayacağını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çobanoğlu şöyle devam etti:

“Projenin Sağlık Bakanlığına gönderilmesinin ardından sayın Bakanımız projeye büyük ilgi göstererek çalışmalar hakkında detaylı bilgi istedi. Türkiye'de ilk kez uygulamanın ilimizde başlayacak olması mutluluk verici. Uygulamanın en kısa sürede diğer illerde yayılacağını düşünüyorum. Çünkü yılda en az bir kez çocuklarda tansiyon ölçümü yapılarak böbrek yetmezliği dolaşım bozukluğu ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların erken teşhisi sağlanmış olacak. Yüz çocukluktan iki veya üçünde söz konusu hastalıkları erken teşhis edebilirsek bu bizim için büyük bir başarı olacaktır.”

ÇOCUKLARDA NORMAL TANSİYON DEĞİŞEBİLİR

Büyükler için normal tansiyonun 12/8 olduğunu çocuklarda ise normal tansiyonun yaşa boya ve kiloya göre değişebileceğini kaydeden Çobanoğlu “Çocuklarda hipertansiyon yetişkinlerdeki kadar görünme sıklığına sahip olmasa da görülen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde yetişkinlerin fiziki muayenesi sırasında yapılan tansiyon ölçümleri genelde çocuklar muayene edilirken yapılmıyor. Hekimler kadar aileler de bu konunun önemini fark ederlerse rahatsızlık ilerlemeden veya başka hastalıklara sebep olmadan tedavi edilebilir” dedi