Türkiye'de her yıl yaklaşık 3 bin kişinin kemik iliği nakli için sıra beklediği hastaların yarısından fazlasının nakil için sıra beklerken yaşamını yitirdiği bildirildi.

Bayındır Hastanesi Hematoloji ve Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Süleyman Dinçer kemik iliği nakil merkezlerindeki yatak ve uzman hekim sayısı yetersizliği nedeniyle her yıl binlerce kişinin kemik iliği nakli yaptıramadıklarını söyledi.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 3 bin kişinin kemik iliği nakli için talepte bulunduğuna dikkati çeken Dinçer yılda sadece 600-700 hastaya nakil yapılabildiğini nakil yapılamayan hastaların alternatif tıbbi tedavilerle ömürlerinin uzatılmaya çalışıldığını vurguladı.

Türkiye'de bir hastanın yaklaşık 1 yıl kemik iliği nakli için sıra beklediğine dikkati çeken Dinçer “Sıra bekleyen hastaların yarısından fazlası bu süreçte hayatını kaybediyor” diye konuştu.

Nakil sürecinde hastanın enfeksiyon almasının çok riskli olduğuna dikkati çeken Dinçer “Kemik iliği nakli yapılan hastaların yüzde 10-15'i de enfeksiyon nedeniyle yaşamını yitiriyor” dedi.

Dinçer kemik iliği naklinin Türkiye'de yaklaşık 50 bin ABD'de 300 bin dolar Avrupa'da ise 150 bin Avro'ya mal olduğunu söyledi.