Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil dokunmayla hatta kokusuyla da ortaya çıkabilir.

Alerji; vücudun özel bir maddeye karşı gösterdiği aşırı tepkidir. Alerjik reaksiyona yol açan antijen ise alerjik madde (alerjen) olarak adlandırılır. Alerji birçok maddeye karşı olabilir. Aslında besin alerjilerinin görülme oranı çok fazla değildir. Çocuklarda besin alerjisi görülme oranı daha fazladır. Çocukta yüzde 2- 8 oranında besin alerjisine rastlanırken yetişkinlerde yüzde 1 civarında tüm nüfusta ise yüzde 2 oranında görülür.

Çocukların yaklaşık yüzde 5’ine besin alerjisi tanısı konmasına rağmen genellikle büyüyünce bu sorunları ortadan kalkar. Çocuklarda bu belirtilerin yüzde 70’i sindirim sisteminde yüzde 4’ü deride kalanı da solunum sisteminde görülür. Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil besine dokunma ve hatta kokusunun solunmasıyla da ortaya çıkabilir. Belirtiler besini tükettikten saniyeler ya da saatler sonra gelişebilir.

Genelde kalıtımsal olan besin alerjilerinin hemen hemen hepsi erken yaşlarda tanımlanır. Besin alerjisinin tüm olumsuz etkilerinden korunmak için görülen ilk belirtilerde doktora başvurulup tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Bulguları neler?

Alerjisi olan kişi alerjik reaksiyon oluşturan bir şey yediğinde vücudu antikor yaparak kendini korur. Antikorlar histamin gibi kimyasalların salınmasına sebep olur ve bu kimyasallar kırmızı lekeler kaşıntı kalp atışlarının hızlanması gibi rahatsızlık verici belirtilere neden olur.

Süt yumurta balık ve kabuklu deniz ürünleri yağlı tohumlar (fındık fıstık gibi) tahıllar baklagiller etler meyve ve sebzeler baharatlar bal çikolata değişik alerjenler içerebilir. Bu besinlerden bazıları diğerlerine göre daha sık alerjiye neden olurlar. Örneğin: süt yumurta ve yer fıstığı meyve sebzelere göre daha sık alerjik reaksiyona neden olur.

Deri reaksiyonları; Dudakların şişmesi ağzın dilin yüzün veya boğazın şişmesi ürtiker döküntü ve kızarıklık kaşıntı ve yanma terleme kırmızı lekeler.

Kulak burun boğaz ve akciğer reaksiyonları; Kulaklarda çınlama baş dönmesi ve dengesizlik hapşırma burun tıkanıklığı akıntısı ve kaşıntısı kuru öksürük astım solunum sıkıntısı nefes darlığı.

Mide ve bağırsak reaksiyonları; Bulantı karın ağrısı kusma ishal kramp gaz hazımsızlık mide yanması.

Kardiyovaküler reaksiyonlar; Kalp çarpıntısı düzensiz nabız karıncalanma bayılma ellerde kızarıklık solgunluk ateş.

Besin alerjisi olan birçok kişi için reaksiyonlar tehlikeli olmaktan çok rahatsızlık vericidir. Ancak ender de olsa bazı durumlarda anafilaktik reaksiyonlar (bir maddeye karsı gösterilen aşırı hassasiyet) oluşabilir. Anafilaktik reaksiyonda genelde yemekten birkaç saniye veya birkaç dakika sonra belirtiler hızlı ilerler. Bunlar arasında kaşıntı boğazın şişmesi ve solunum zorluğu terleme hızlı ve düzensiz kalp atışları düşük kan basıncı bulantı kusma ve şok sayılabilir. Eğer vücudunuz böyle bir reaksiyon göstermeye yatkınsa yanınızda mutlaka tıbbi bir kimlik bulundurmalısınız.

Bir yiyecek günlüğü tutmanız ve aldığınız tüm yiyecekleri veya çocuğunuz için tüm yiyecek ve içeceklerle ilaçları yazmanız hangi besinlere karşı alerjiniz olduğunu tespit etmenizde önemli bir yol olabilir. Diğer bir yöntem de doktorunuzun şüpheli yiyecekleri bir süre yememenizi önermesidir.