Beyni elektrik akımıyla uyarılan bir hastanın hafızası güçlendi

Kişinin daha hızlı öğrenmesini de sağlayan yöntem Alzheimer hastalarında denenecek.

Kanada'da obezite tedavisi amacıyla beyni elektrik akımıyla uyarılan bir hastanın hafızasının güçlendiği görüldü. Tesadüf eseri keşfedilen bu bulgunun Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Toronto Western Hastanesi'nde obezite tedavisi gören 50 yaşındaki bir adam ilaç tedavisi diyet değişikliği ve psikolojik terapiye cevap vermeyince doktorlar 'derin beyin stimülasyonu' olarak adlandırılan bir yönteme başvurmaya karar verdi.

Parkinson kronik ağrılar ve depresyon gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bu yöntemle hastanın beynine bağlanan elektrotlarla iştahı kontrol ettiği sanılan 'hipotalamus' bölgesine elektrik akımı verilmeye başlandı. Elektrikli uyarıların hastanın iştahını azaltmadığı ancak yıllar önce yaşadığı olayları çok net bir şekilde hatırlamasını sağladığı görüldü.

30 yıl öncesine dönüş
Hastanenin nöroşirurji profesörü Andres Lozano hastanın yaşadıklarını şöyle anlattı: "20 yaşlarındayken arkadaşlarıyla bir parkta olduğunu hatırladı. Uyarının yoğunluğu arttıkça detaylar da daha canlı hale gelmeye başladı. O zamanki kız arkadaşını gördü. Görüntü renkliydi. İnsanların kıyafetleri ayırt edilebiliyordu ve bir şeyler konuşuyorlardı ancak ne söylediklerini çıkaramadı."

Daha çabuk öğrendi
Hastanın üç hafta boyunca derin beyin stimülasyonu uygulanmasının ardından yapılan öğrenme testlerinde daha başarılı olduğu ve elektrotlar açıkken hafıza testlerinde daha iyi sonuçlar elde ettiği de belirtildi.

Prof. Lozano bu keşfin araştırma ekibi için sürpriz olduğunu belirterek "Bu bulgunun hafıza bozuklukları yaşayanlara faydalı olmasını umuyoruz" dedi. Lozano bu yöntemin Alzheimer hastalarında da etkili olup olmadığını belirlemek için yeni testlere başladıklarını söyledi. İlk olarak 6 Alzheimer hastası üzerinde deney yapıldığı bunlardan 3'ünün beyinlerine elektrotların yerleştirildiği belirtildi.
Başarılı olunursa beyin için kalp pilini andırır bir uyarıcı geliştirilmesi söz konusu olacak.