Anne-baba olarak bebeğinizin gelişiminin normal seyrinde olup olmadığından kuşku duyuyorsanız yeni testlerle bunu öğrenebilirsiniz
Dünyaya yeni bir bebek getirmenin zorluklarının ardından anne babaların asıl endişesi çocukları büyümeye başladığı andan itibaren artar. Pek çok anne baba bebeklerinin gelişimini diğer bebeklerle kıyaslayarak normal olup olmadığını merak eder.
Çocukların bulundukları aya ait zihinsel ve motor gelişimlerini takip eden aileleri çeşitli testler rahatlatıyor. Özellikle prematüre ve riskli bebeklerin gelişim takibi için büyük önem taşıyan bu test hakkında VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Gelişimi Polikliniği pedagoglarından Güzide Soyak bilgi verdi.

Çocukların gelişimleriyle ilgili sorunlar ne zaman ortaya çıkıyor?

Anne ve babalar çoğu zaman çocuklarını etraflarındaki diğer çocuklar ile karşılaştırıp gelişimlerinin geri kalıp kalmadığını anlamaya çalışırlar. Genelde çocuk okulda başarısız oluncaya dek giderek artan gelişimsel gecikmeyi fark edemeyebiliriz. Bu problemler profesyonel yardım gerektirebilir. Gelişimin takip edilmesi ile anne - babalara eğitimsel önerilerin yapılması olası risklerin erken tanınması ve müdahale edilmesi sağlanabilir.

Bu çocuklarda ne tür uygulamalar yapıyorsunuz?

0 - 16 yaş çocukların zihinsel motor dil sosyal gelişimlerini değerlendiriyoruz. Kliniğimizin içerisinde prematüre ve riskli bebeklerin değerlendirilmesi takip edilmesi de yer alıyor. 0 - 16 yaşa kadarki çocukların gelişimlerini izliyoruz.

0 - 16 yaş çocukların ne tür gelişimlerini değerlendiriyorsunuz?

0 - 16 yaş çocukların öğrenme ve dikkat bozuklukları hiperaktivite davranış bozuklukları duygu durumları ile ilgili yaşanan sorunlar çalışma alanlarımızı oluşturmaktadır.

Gelişim açısından geri kalmış çocuklara ne tür programlar uyguluyorsunuz?

Polikliniğimize başvuran ailelerle yapılan görüşme sonrasında çocuk doktorlarımızın konsültasyonunu istiyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda detaylı gelişimsel değerlendirme yapıyoruz. Ailelerle tekrar bir araya gelerek sorunun ne olduğunu ve yapılması gerekenleri aktarıyoruz. Çocuğun sorununa yönelik hazırlanmış özel eğitim programı ile takip ediyoruz. Bu program içinde Bayley Scales of Infant Development (2) adı verilen testi uyguluyoruz.

Bu testin önemi nedir?

Birçok tarama ve zeka testi ile birlikte riskli bebeklerin takibinde tüm dünyada kullanılan bir test bu. Bu test 1 - 42 ay arası çocuklara uygulanır. Zihinsel ve motor gelişimlerini takip ederken sosyal gelişimi de gözlemleme fırsatı buluruz. Bebekler herhangi bir sorun yaşamıyor olsalar bile bulundukları aya ait kendi gelişimlerinin bilgisini elde ederiz. Bu değerlendirme anne ve babaların olası kuşkularının anlaşılmasına yardımcı olur. Doğum öncesi ve sonrası güçlükler geçiren riskli bebeklerin takip edilmesi amacı ile de kullanılır.

Bu test nasıl uygulanıyor?

Bayley Scales of Infant Development(2) testi eğitimini almış uzmanlar tarafından uygulanır. Anne ve bebekle yapılan bir görüşme ve uygulama sürecidir. Zihinsel ve motor gelişimi anlamak için test malzemeleri kullanılmaktadır.

Bu test malzemeleri nelerdir?

Çocuğun günlük hayatı içinde kullandığı şekil bulmaca vb. gibi oyuncaklara benzeyen test malzemeleri ile uygulama yapıyoruz.