80 lerden 90 lanlara uzanan yolculuk...

EMZİK ŞEKERİ

işte içimizdeki çocuğun kanıtı! bu şeker emzik şeklinde ve bir kaç renkte olurdu.Genelde kırmızı renkteydi ve evdekilere bu şekeri aldırmaya çalıştığımızda aldığımız ceap hep aynı olurdu:
-eşek kadar adam oldun haala ne emziği?
derlerdi.
Evet şeker bile olsa ağzında emzikle dolaşan kocaman çocuklardık ama sırf o günlerin hatrına o şimdi olsa bu yaşımda bile yerim belki de.

MEYBUZ:

bir dönem acayip derecede moda oldu küçükdar ve uzun bir naylob poşedin içine sıvı meyve suyundan ibaretti.bunu bakkaldan donmuş olarak alır ve yerdik.annelerimiz:
-yeme o buzları hasta olacaksanyiyeceksen dondurma ye diyerek yasaklasalar dabiz meybuzun tadına bayılırdık.
annelerimiz sırf sokaktan ve bakkaldan almayalım diye evde yaparlardı ama bu sokaktakiler kadar pek lezzetli olmuyordu.meybuz çok çabuk erirdi bazen günde yedi sekiz poşet yediğimiz olurdu...sonun da olan bademciklerimize olurdu

ARI MAYALI SİLGİ:

Belkide kokusunu en çok özlediğimiz şeydir bu silgiler ...o dönemlerde üzerinde arı maya resmi olan silgiler piyasaya çıkmıştı.yeşil ve pembe renkte olurlardı ve inanılmaz güzel kokarlardı.yeşil ren olan elma kokuluydu.pembe olanı da şekerli sakız gibi kokardı.ders boyunca elimizden düşürmez daha doğrusu burnumuzun önünden çekmez sürekli koklardık hatta koklamalarımız sonucu yetinemeyip büyük bir hızla bunu dişlediğimizde olmuştur.herhalde içimizde ilkokul hayatı boyunca bu silgilerden kullanmayan yotur.bi aralar koklamayın kanser yapıyor geyiği dolaşmıştı ama bizi bu silgilerden soğutamamıştı.

KÜME OLUŞTURMAK:

İlkokulda mutlaka yapılan bir çalışmaydı satıları dörtten az olmak üzere kızlı erkekli öğrenciler öğretmen tarafından seçilerek bir araya getirirlir grup çalışması yapılırdı.
küme başkanı genelde sınıfın en akıllı çocukları olurdu öğretmenin kitaptsan şurayı çalışın emriyle birlikte kküme başkanı diğer çocuklarla ilgilenir ve ezberlemeye yardım ederdi.bazen kümeler arası bilgi yarışması düzenlenilirdi hoşlandığımız kızla bir arada oturma fırsatı yakaladığımız için bu çalışmayı çok severdik.

HATIRA DEFTERİ:

KAlbin kadar bu temiz sayfayı bana ayırdığın için sonsuz teşekkürler diye başlayan saf duyguların açığa çıktığı hüzünlü bir defterdir.bunun üstüne başka bir şey yazmaya gerek var mı sizce.
bazen kilitli bazen açık olurdu hatıra defterleri hep merak edilen ve ele geçirilince diğer aile fertleri tarafından hemen gizlice okunan tatlı bir anı olarak o yıllarımızın objesi olacak.