Daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız prebiyotik ve probiyotik besinleri daha fazla tüketmelisiniz.

Prebiyotik probiyotik ve sinbiyotik besinler vücut işlevlerini geliştirdikleri sağlığı olumlu yönde etkiledikleri ve hastalıklara karşı koruyucu olabildikleri için fonksiyonel besin olarak değerlendirilirler. Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) prebiyotik denir. Probiyotikler yararlı bağırsak mikroplarıdır (bakteriler ve mantarlar). Vücutta probiyotik ve prebiyotik gibi davranan organizmalara da sinbiyotik denir.

İçecekler de bu gruba dahil!
Probiyotik ve prebiyotik ürün kategorisinde sadece yoğurt ve süt değil prebiyotik içecekler de yer alıyor. Aynı zamanda diyet pazarının ve sağlıklı yaşam trendlerinin artması ile birlikte bazı mamalara kahvaltılık gevreklere ve peynir gruplarına da pre ve probiyotikler eklenebiliyor.

Bu ürünleri her birey kullanabilir. Günün herhangi bir saatinde yemeklerle birlikte yemek sonrasında ya da atıştırmalık olarak tüketilebilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta bu ürünlerin sıcak yemeğe ilave edilerek yenmemesidir çünkü yüksek sıcaklık probiyotik mayaların ölümüne dolayısıyla bu mayaların sağlayacağı faydaların ortadan kalkmasına sebep olabilir.

Prebiyotik ve probiyotik besinlerin faydaları

• Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına ve kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olabilirler.

9 Ağız kokusu sorununun daha az görülmesinde etkileri görülebilir.

• İnce ve kalın bağırsaklardaki kötü ve zararlı bakterilerin yerine geçerek onları kontrol altına alabilir ve sindirim fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebilirler.

• Laktoz (süt şekeri) ve protein sindirimini kolaylaştırabilirler.

• Antibiyotik tedavisi ve seyahat sırasında görülebilen ishal sorununda tuvalete gitme sıklığını azaltabilirler.