Monitörlerin arka kısmındaki radyasyon ön kısmından çok daha fazla olduğu için 'sırt sırta' konulan bilgisayarlarda çalışanlar yüksek radyasyona maruz kalıyor.
Gazi Üniversitesi'nde görev yapan Prof.Dr. Nesrin Seyhan 'Elektronik Manyetik Alan' olarak da adlandırılan radyasyonun doğada çok az miktarda bulunduğunu ve insan vücudunun bundan etkilenmediğini söyledi.

Vücut dengesi bozuluyor
Prof. Dr. Seyhan ancak teknolojinin gelişmesi ve radyasyon yayan cihazların kullanımının artmasıyla buna maruz kalan kişilerde vücut dengesinin bozulduğunu ve rahatsızlıkların ortaya çıkmaya başladığını bildirdi.

Özellikle günde 8-10 saat geçirilen işyerlerindeki radyasyondan olumsuz etkilenildiğini belirten Prof. Dr. Seyhan "İşyerlerindeki radyasyon hassas kişilerde boğazda kuruluk hissi gözde problemler başağrısı alerji yüzde kızarıklık uykusuzluk seslere karşı hassasiyet işitme zorluğu ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açıyor" dedi.

Basit önlemler alınabilir
Prof. Dr. Seyhan alınabilecek basit önlemlerle bu olumsuzlukların azaltılabileceğini belirtti:

"İşyerlerindeki en önemli radyasyon kaynaklarından birisi bilgisayar monitörleri. Her monitör bir miktar radyasyon yayar ancak üreticiler monitörleri geliştirirken karşısında çalışan kişiye radyasyonu en az düzeyde verecek şekilde dizayn ederler. Bu nedenle arka kısımlarındaki radyasyon oranı ön kısımlarındakinden çok daha fazladır.

İşyerlerinde çalışma düzeni nedeniyle monitörler sırt sırta konulduğunda iki taraftaki çalışan da yüksek radyasyona maruz kalmaktadır. Ofislerde bilgisayar masaları mümkün olduğunca yan yana yada birbirine bakacak şekilde yerleştirilmeli. Eğer bu mümkün değilse monitör olarak radyasyon yaymayan LCD monitörler tercih edilmeli.

Uzun saatler bilgisayar başında oturmayın!
Ayrıca dizüstü bilgisayarlar şarjlı olarak kullanıldığında daha düşük radyasyon oranına sahiptir bu göz önüne alınmalı. Bilgisayar başında uzun saatler kalınmamalı 2 saatte bir yarım saat ara verilmeli."

Prof. Dr. Seyhan iş yerlerinde radyasyon oranını azaltmak için alınabilecek diğer önlemleri ise şöyle sıraladı:

"Bilgisayar monitörleri gibi radyasyon yayan TV'lerden de en az 2 metre uzakta durulmalı. Kullanılmayan tüm elektrikli cihazları ya kapalı tutulmalı ya da fişten çıkartılmalı.

'Dect' olarak da adlandırılan telsiz telefonlar da radyasyon yayar. Mümkün olduğunca kablolu telefonlar kullanılmalı. Fotokopi makinelerinden en az 50 santimetre uzakta durulmalı."