Melatonin beyinde sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Beynimizde epifiz tarafından salgılanır ve bir çok hormonumuzun dengelenmesi için çok önemlidir.Önemli görevlerinden bir tanesi uyku düzenimizi kontrol etmesidir.

Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlagsendromu denen hadisenin sebebi de bu hormon.

Hormon diğer aktioksidan tesirleri de güçlendiriyor kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor. Şu anda yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da bu hormonun üzerinde önemle durulmaktadır.

Can alıcı noktalardan biri hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Avrupa'da lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da çocukların kesinlikle karanlıkta yatırılması çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışık açıldığında hormonun azaldığı karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiş. Bilimsel bir gerçek.

Unutmayın körlerde kanser oranı sıfıra yakındır.

Melatoninin önemi nedir?

Melatonin doğal uykuyu sağlar. İmmün sistemi kuvvetlendirir. Stres hormonu kortizole karşıt etki yapar.Seksüel enerjyi artırır meme kanserini önler. Bu gece salgılanan bir hormondur. Karanlığın başlamasından sonra salgılanmaya başlar gece yarısı en yüksek düzeye ulaşır. Hava aydınlandığındamelatonin düzeyi düşer. Sigara ve alkol gece içilirse melatonin salgılanmasını önler. Yaşlanmayı geciktirir.Jetlag (Seyehat sonrası uyku düzeni) ayarlar.