Türkiye'de bebek ve çocuk ölüm nedenleri arasında önemli bir yer tutan solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili halkın daha fazla bilgilendirilmesi gerektiği bildirildi.

1987 yılından beri 'Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları Kontrol Programı' yürütüldüğünü belirtilerek hedefin zatürreye bağlı çocuk ölümlerini en aza indirmek olduğu kaydedildi.

Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından enfeksiyon hastalıklarından korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

"Kış aylarında çocukların üşümemesi için çok fazla veya yetersiz giydirilmemeli mevsimine uygun tercih edilmeli. Özellikle 0-12 aylık bebekler soğuğa maruz kalmayacak şekilde korunmalı. Hafif solunum yolları enfeksiyonları; öksürük boğaz ağrısı burun akıntısı iştahsızlık ateş ve burun tıkanıklığı şeklindeki belirtilerle başlar. Bu şekildeki belirtilere karşı önlem alınmadığı takdirde artarak nefes almada zorlanma hızlı soluk alıp verme göğüste çekilmeler nefes verirken ıslık sesi ve morarma gibi belirtiler zatürreeye gidişin belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bu durumlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Kapalı kirli ve kalabalık ortamlarda yayılma riski çok fazla artmaktadır. Hastalık riski bulunan kişiler bu ortamlarda bulunmamalı açık ve temiz ortamlarda bulunmalıdır. Hastalık döneminde ise şunlara dikkat edilmeli çocuklar emiyor ise anne sütüne devam etmeli az az ve sık beslenilmeli çocuğa bol sulu yiyecek ve içecek verilmeli hastanın odasının normal ısıda olması sağlanmalı çocuğun burun kulak ve ağzının temizliği düzenli olarak yapılmalı temiz ve havadar ortamda çocuğun tedavisi yapılmalı."