Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olan “chlamydia”nın sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabildiği saptandı.

Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan İspanyol bilim adamlarının araştırmasına göre chlamydia enfeksiyonu erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor.

La Coruna’daki Canalejo Üniversite Hastanesi’nden bir ekip chlamydia bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı.

Yayınlanan habere göre araştırma sonucunda bu erkeklerde sperm hareketliliğinin yavaş ve şekil bozukluğunun fazla olduğu da belirlendi.

Bilim adamları araştırmaya katılan 143 erkekten 95’ini antibiyotikle tedavi ettiler ve 4 ay sonra spermdeki DNA tahribatının yüzde 36 oranında giderildiğini gördüler.

İngiltere’de son yıllarda chlamydia kapanların sayısının arttığı 18-25 yaş arası her 10 kişiden birinde bu bakterinin görüldüğü bildiriliyor.

Doktorlar bakterinin hızla yayıldığını belirterek gerek kadın gerekse erkeklerin gerekli kontrolleri yaptırmaları gerektiğini söylediler.

Söz konusu enfeksiyon fazla belirtisi olmadığı için teşhis edilemeyebiliyor ve zamanında tedavi edilmemesi halinde de kısırlığa yol açıyor.