İlköğretim çağındaki çocukların yüzde 47sinin her gün süt tüketmediği süt içmeyen çocukların yüzde 25inin evinde süt bulunmadığı yüzde 22sinin ise sütü sevmediği belirlendi.Çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için risk faktörü oluşturuyor.Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde yapılan "İlköğretim Okullarında Sağlıklı Beslenme" konulu araştırmada çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlığının yaşam boyu sürdüğü için önemsenmesi gerektiği belirtildi.
Çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıklarının kalp yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için risk faktörü oluşturduğuna dikkat çekilen araştırmada yetersiz beslenme bilgisinin ve besin endüstrisinde çocuklara yönelik yürütülen reklamların ve kampanyaların yanlış beslenme alışkanlıklarının kazanılmasında önemli rol oynadığı kaydedildi.
Çocuklar öğretmenler ve velilerin sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmesi sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması için teşvik edilmesi ve kamuoyu oluşturulması amacıyla yürütülen araştırmaya göre Ankarada bazı ilköğretim okullarında öğrenim gören 4. ve 5. sınıf öğrencilerine "sağlıklı beslenme" konusunda eğitim verildi.
Toplam 2 bin 14 öğrenciye yüz yüze görüşme yöntemiyle eğitim öncesi eğitim sonrası ve eğitim öncesi davranış anket formu olmak üzere 3 farklı anket uygulandı.
ÇOCUKLARIN YÜZDE 47Sİ HER GÜN SÜT TÜKETMİYOR
Görüşülen çocuklardan yüzde 53ünün her gün ortalama 1-2 su bardağı süt içtiği yüzde 47sinin ise her gün süt tüketmediği belirlenen araştırmaya göre her gün süt içmeyen çocukların yüzde 25inin evinde süt bulunmuyor yüzde 22si ise sütü sevmiyor.
Öğrencilerin eğitim öncesinde en çok kalsiyum sağlayan besin grubu konusunda yeterli bilgi sahibi olduğu görülüyor. Öğrencilerin yüzde 92si bu grubu 2-3 su bardağı süt veya yoğurt 1 kibrit kutusu peynir şeklinde tanımlıyor.
Çocukların yüzde 86.4ü her zaman yüzde 9.5i ise bazen kahvaltı yapıyor. Kahvaltıda en çok tercih edilen besinleri yüzde 91.6 oranıyla süt ve süt ürünleri geri kalanı ise ekmek yumurta zeytin bal ve çay oluşturuyor. Çocukların yüzde 80i kahvaltı yapmadan güne başlandığı takdirde kendilerini yorgun ve sağlıksız hissedeceklerini biliyor.
Çocukların yüzde 83ü eğitim öncesinde ve sonrasında sağlıklı beslenmek için öğün sayısının 3 olduğunu belirtiyor. Eğitim sonrasında 1 ve 6 öğün yenilmesi gerektiğini söyleyen çocukların oranı düşerken 5 öğün yenilmesi gerektiğini belirtenlerin oranı artış gösteriyor.
Eğitim öncesinde çocukların yüzde 24ü okulda beslenme saatinde patates kızartması yemeyi tercih ederken eğitim sonrasında bu oran yüzde 18e geriliyor. Öğrenciler teneffüste tüketilen besinlerin ne olduğu yönündeki soruya tost simit ekmek arası peynir poğaça içecek olarak da ayran süt ve meyve suyu yanıtını veriyor.
YÜZDE 87Sİ TELEVİZYON SEYREDERKEN YEMEK YİYOR
Araştırmaya göre çocukların yüzde 87si televizyon seyrederken yemek yiyor veya bir şeyler içiyor. Çocuklar televizyon seyrederken en çok meyve süt ve ev yemeklerini tercih ediyor. Çocukların yüzde 49u televizyondaki reklamlardan etkilenerek tanıtılan besini satın almak istiyor.
Spor alışkanlıkları incelendiğinde de çocukların yüzde 10u beden eğitimi dersi dışında spor yapmıyor. En çok tercih edilen spor dallarını yüzde 47.5 oranıyla futbol yüzde 35.7 oranıyla voleybol ve yüzde 25.7 oranıyla basketbol oluşturuyor.