Doğum Kontrolü - Norplant

[/b]

İnsanlar yüzlerce yıldır uzun etkili güvenli yan etkisi az istenildiği anda bırakılabilen ve bırakıldığında doğurganlığın hemen döndüğü yöntemlerin hayalini kurdular. Bu konuda yapılan çalışmalar sonuçlandığında tüm kadın doğum çevrelerinde bir heyacan yaşandı. Yeni yöntemin adı norplanttı. Küçük bir cerrahi girişimle önkol içinde cilt altına yerleştirilen 6 adet kibrit çöpü şeklinde materyalden oluşan Norplant 5 yıl boyunca koruma sağlıyordu. Bu implantlar yavaş ancak sürekli olarak progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe engel olurlar.
Gerçekten de norplant konu ile ilgilenen pekçok kişinin heyecanlanmasına ve sevinmesine neden oldu. Fakat kullanım biraz yaygınlaşınca işin gerçekte tahmin edildiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Uzun etkili olması dönüşümleri gibi avantajları olan norplantın çok yüksek oranda adet düzensizliğine neden olduğu saptandı. Kullanıcıların pek çoğu bu düzensizlikler nedeni ile yöntemi bırakmak istiyordu.

Norplantın en önemli dezavantajlarından birisi de cerrahi bir işlem ile takılıp çıkartılabilmesidir. Özellikle aradan uzun süre geçtiğinde oluşan fibröz doku nedeni ile sistemin çıkartılması zor olabilmektedir. Daha sonrasında kesi izi kalması ve norplant taktıran kişilerde bunun dışarıdan fark edilmesi de kullanımı kısıtlayan diğer faktörlerdir.

Tüm bu olumsuzluklar bir anda kurtarıcı gözüyle bakılan Norplant kullanımının giderek azalmasına neden olmuştur. Çok kısa bir zaman önce ortaya çıkmış olmasına rağmen bugün norplant tercih edilen bir doğum kontrol yöntemi değildir.

[/b]

Kaynak: Dr.Alper Mumcu