Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz bebeklere erken yaşta ek gıda verilmeye başlanmasının bebek ölümlerine neden olduğunu söyledi. Cingöz bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ayda anne sütünün yeterli olduğunu kaydetti.
Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesinde en ideal yöntemin emzirme olduğunu aktaran Dr Mehmet Cingöz "Ülkemizde yapılan araştırmalar emzirmenin yaygın olduğuna doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğini gösteriyor. Bebeklere erken yaşta ek gıda verilmeye başlanması ülkemizde bebek ölümlerine yol açan önemli nedenlerden biri olan ishal riskini arttıran faktörlerden." dedi.
Anne sütü ile beslenmede birçok hatanın olduğunu belirten Cingöz şunları söyledi: "Emzirmeye geç başlanılması doğumdan sonra bebeğe anne sütü yerine şekerli su su inek sütü veya hazır mama verilmesi anne sütü ile beslenmenin yanı sıra 4-6'ıncı aydan önce ek gıdalara başlanması anne sütünün azalmasına ve anne sütünde bulunan ve enfeksiyonlardan koruyan faktörlerden bebeğin daha az yararlanmasına neden oluyor."
Dr Cingöz 2004 yılında "Bebek Dostu İl" unvanını aldıklarını ilin Bebek Dostu İl Kriterlerinde devamlılığı sağlamak amacıyla 21-25 Mayıs tarihleri arasında 16 saatlik eğitimi kapsayacak şekilde 20 Hekim bir sağlık memuru 33 ebe ve 2 hemşireye anne sütünün teşviki ve emzirme konusunda eğitim verildiğini kaydetti.