Uzmanlar yağlı süt peynir tereyağı ve et ürünlerinin meme kanseri oluşumuyla ilgili riski önemli oranda artırdığını belirledi.
İngiliz Tıp Araştırma Konseyi ve İngiltere Kanser Araştırma Merkezi bilim adamları günde 90 gramdan daha fazla hayvansal yağ tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin günde ortalama 40 gram hayvansal yağ tüketen kadınlara göre ikiye katlanabildiğini saptadı.

Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırma raporundan birkaç gün önce Amerikalı bilim adamlarının aynı sonucu gösteren başka bir araştırma raporu da Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü yayın organında yer aldı.

ABD'nin Boston kentindeki Brigham and Women's hastanesi ve Harvard Tıp Okulu uzmanları 90 binden fazla genç hemşire üzerinde yaptıkları araştırmada İngiliz bilim adamlarının vardığı sonuca benzer kanıtlar elde ettiler.

Uzmanlar yağlı süt ve ette bulunan doymuş yağın bisküvi ve kek gibi hamur işi ürünlerde de bulunduğuna işaret ederek kadınların bu tür ürünlerden uzak durmasını salık verdi. Amerikalı bilim adamları menopoza girmemiş olan ve meme kanseri riskinin yaygın bulunduğu kadınlarda hayvansal yağların meme kanseri riskini yüzde 33 artırabildiğini saptadı.

Daha önce beslenme ile meme kanseri arasında ilişki bulunduğunun saptandığına fakat iddianın kesinlik kazanmadığına dikkat çeken uzmanlar yeni araştırmalarla bu ilişkinin kesin olarak ortaya konulduğunu ifade ettiler.