ÖNSÖZ

Bu kit American Life Sigorta Şirketi Kaza & Sağlık Departmanı tarafından konu hakkında bilgisi olmayan kişilere sağlıkla ilgili problemler ve sağlık koşulları ile ilgili açıklamalar getirecek bir rehber olarak kullanılmak ve yalnızca bilgilendirmek amacıyla düzenlenmiş olup profesyonel tıbbi danışmanlık niteliğinde değildir. Bu yer alan bilgiler bir tıbbi durum veya hastalıkla ilgili teşhis konulması veya bu durumun ya da hastalığın tedavi edilmesi amacıyla kullanılmamalıdır.

BÖLÜM 2 KANSER

Kanser yaşamın temel birimi olan hücrede başlayan ilgili birçok hastalığın oluşturduğu bir hastalıklar grubudur. Vücudumuz çok değişik türlerde hücrelerden meydana gelmiştir. Normal şartlarda hücreler büyür ve yalnızca vücut gerek duyduğu zaman bölünerek daha fazla hücre üretirler. Bu düzenli süreç vücudu sağlıklı durumda tutar. Ancak bazen hücreler gerek duyulmadığı zaman da bölünmeye devam ederler. Bu bölünme sonucu meydana gelen ek hücreler bir doku kitlesi oluştururlar ve bu doku kitlesine büyüme veya tümör adı verilir.

Tümörler selim ya da habis olabilir.

• Selim tümörler kanser değildir. Bunlar genellikle çıkarılabilir ve çoğunlukla tekrar geri gelmezler. Selim tümörlere ait hücreler vücudun diğer bölümlerine yayılmazlar. En önemlisi selim tümörler yaşamı nadiren tehdit ederler.

• Habis tümörlere kanser adı verilir. Bu hücrelerdeki tümörler normal değildir ve kontrolsüz ya da düzensiz şekilde çoğalırlar. Bu hücreler yakınlarındaki doku ve organları işgal ve tahrip edebilirler. Ayrıca bir habis tümörden kanser hücreleri koparak kan dolaşımına veya lenf sistemine karışabilir. Kanser bu yolla asıl kanser odağından yayılarak başka organlarda yeni tümörler oluşturur. Kanserin bu şekilde yayılmasına metastaz adı verilir.

Kanser yayıldığında (metastaz oluşturduğunda) kanser hücreleri genellikle yakınlardaki veya bölgesel lenf düğümlerinde (bazen bunlara lenf salgı bezleri adı da verilir) bulunurlar. Kanserin bu lenf düğümlerine ulaşması kanserin artık karaciğer kemikler veya beyin gibi diğer organlara yayılabileceği anlamına gelir. Kanser ilk odağından çıkarak vücudun diğer bölümlerine yayıldığında gittiği yerlerde oluşan yeni tümör asıl tümör ile aynı türde anormal hücrelerden oluşur ve asıl tümör ile aynı ismi alır. Örneğin akciğer kanseri beyine sıçradığı zaman beyindeki kanser hücreleri aslında akciğer kanseri hücreleridir. Bu hastalığa metastatik akciğer kanseri adı verilir (beyin kanseri değildir).

Kanserin Genel Nedenleri

Zaman içinde gelişen kanser yaşam tarzı kalıtım ve çevre ile ilgili bir dizi faktörün sonucu olarak ortaya çıkar. Bir kişide kanser gelişme olasılığını arttıran bir dizi faktör belirlenmiştir. Birçok kanser türü tütün kullanımı yenilen ve içilen şeyler güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınımına maruz kalınması ve biraz daha düşük düzeyde olmakla birlikte çevrede ve işyerinde kansere neden olan maddelere (kanserojen maddelere) maruz kalınması ile ilgilidir. Bazı kişiler (bünyeler) kansere neden olan faktörlere karşı başkalarından daha duyarlıdırlar.