Eğer orta yaş ve sonrasında kalp ve damar sorunlarıyla baş etmeye çalışan bir kadın olmak istemiyorsanız işte yapabileceğiniz en kolay yaşam biçimi değişiklikleri:

" Sigara içmeyin sigara içilen ortamlardan uzaklaşın.
" Yeterli ve dengeli beslenin. Doğru besin seçimleri yapın. Diyetinize daha çok sebze meyve ve tam tahıl ekleyin. Hayvansal yağları margarinleri azaltın. Düşük yağlı süt ve süt ürünlerine yönelin. Haftada iki-üç kez balık yiyin. Zeytinyağına öncelik verin. Kolesterol zengini besinlerden (yumurta sakatatlar) uzak durun.
" Aktivitenizi koruyun geliştirin. Düzenli egzersiz yapmayı hiç olmazsa her gün 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşü unutmayın.
" Kan basıncınızı kontrol altında tutun. Hipertansiyonun kalp ve damar sağlığınızın en önemli sabotajcısı olduğunu hep hatırlayın. Kan basıncınızın hiçbir zaman 130/85 mmHg'nın üzerine çıkmamasına özen gösterin. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Tuzu azaltın potasyum zengini besinleri (taze ve kuru şeftali kayısı nektarin.. ) ve posalı gıda tüketimini arttırın. Daha iyi uyuyun stres düzeyinizi düşürün.
" Kilonuzu ideal değerlere yakın tutun. Beden Kitle indeksinizi 21-24 arasında bulundurmaya özen gösterin. Karın çevrenizi dikkatle izleyin. Seksen sekiz santimetre ve üzerinin tehlike sınırı olduğunu hatırlayın.
" Kolesterol seviyelerinizi takip edin. Sadece total kolesterol değerlerinizi değil faydalı (HDL) ve zararlı (LDL) kolesterol seviyelerinizi de önemseyin. Eğer genetik mirasınız damarsal risk bakımından yüklü ise kolesterol takibiyle yetinmeyin. Trigliserit homosistein hassas CRP Lipoprotein (a) gibi diğer tarayıcılardan da yararlanın.
" Aspirin kullanmayı aklınızda bulundurun. Doktorunuzla koruyucu olarak aspirin kullanmanızın gerekip gerekmediğini tartışın. Özellikle aile geçmişinizde kalp krizi veya felçler varsa aspirin kullanımınız daha da önemli olabilir. Doktorunuz öneriyorsa omega-3 E vitamini folik asit ve B12 vitaminleri gibi kalp sağlığınızı güçlendirecek doğal desteklerden de yararlanın.
" Alkol kullanmayın. Alkol tükettiğinizde miktarı 1-2 kadehle sınırlayın ve kırmızı şaraba öncelik tanıyın.
" Ani öfke ataklarından depresyon genel kaygı hali gibi ruhsal yoğunluklardan da uzak durmaya çalışın.
" Olumlu ve yapıcı olun. Hayata ve olaylara iyimser yaklaşın. İş yükünüzü azaltmaya daha çok neşeli keyifli olmaya dinlenmeye kendinizle baş başa kalmaya kendinizle barışık olmaya özen gösterin.