Kuantum Fiziği

0

Kuantum Fiziği Ne İşe Yarıyor

Birçoğumuzun ne olduğunu bilmese de duymuş olduğu terimlerden biri olan kuantum fiziği 19. yüz yılın sonlarında ortaya çıkmıştır. Yapılan deney ve araştırmalar sonucunda atom parçacıklarının davranışını incelenmesi ile ortaya çıkmıştır. Latince’den dilimize girmiş olan bu kelime tahmin edilen sonuçların aynı anda ortaya çıkması anlamı taşımaktadır. Atom altı parçacıkları ile birlikte ışığın davranışlarını gözlemleyerek izleyen fiziğin bir alt dalı olarak biliniyor.

Kuantum Fiziği Nedir?

Madde ve ışığın doğasını inceleyerek modern fiziğin önemli çalışma alanlarından biri olan kuantum fiziği makroskobik nesnelerin aynı işlevi yapmadığı 19. yüz yılın sonlarında belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda ise Max Planck çalıştığı kuantum teorisini ortaya atarak bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu dönemde önemli çalışmalar yapılsa da günümüzde teknolojinin gelişmesi ile teori ile ilgili çok daha net ve gerçekçi verilerin ortaya konduğunu görmekteyiz.

Kuantum Fiziğinde Değişimlerin İncelenmesi

Bilindik fizik kurallarına ve hareketlerine ters gelebilecek birçok analiz ve rakamların kuantum teorisinde farklı gözlemlendiğini görmekteyiz. Yer çekiminden tutunda suyun kaldırma kuvvetine kadar birçok detay kuantum teorisinin ve kuantum fiziğinin bir parçası olarak gözlemlemekteyiz. Kuantum fiziğinin işlemesi bildiğimiz tüm fizik kurallarının yok sayılması anlamana gelmektedir. Atomu oluşturan parçacıkların alt kademesine baktığımızda normal fizikten çok uzak değişim ve değerlerin olduğunu görmekteyiz. Sizde kuantum ile ilgili tüm gerçekleri Güncel Bilim Haberleri adresinden inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.